Izolacja fundamentów w domu z ogrodem – jak uchronić swój dom przed wodą?

0
21
Rate this post

Zawilgocenie fundamentów może mieć fatalne skutki dla stanu budynku. Niepowstrzymana woda powoli uszkadza materiały budowlane: drewno, cegłę, a nawet beton. Wilgoć z podziemnych kondygnacji stopniowo sięga coraz wyżej i wyżej aż zaczyna panoszyć się we wnętrzach, czego objawami są m.in. grzyby i wykwity solne na ścianach.

Izolacja pionowa i pozioma fundamentów

Starannie wykonana izolacja fundamentów pozwala zabezpieczyć budynek przed przedostawaniem się wilgoci i pomaga utrzymać go w dobrym stanie przez dziesięciolecia. Konieczną ochroną dolnych kondygnacji budynku przed niszczącym wpływem wody jest pionowa izolacja fundamentów. Fachowcy używają różnych materiałów mineralnych, w których skład wchodzą m.in. spoiwa cementowe, hydrofobizatory oraz wypełniacze. Na taką izolację układa się płyty styropianowe, a potem folię kubełkową. Niezależnie od izolacji pionowej, należy zadbać o izolację poziomą fundamentów, czyli o zabezpieczenie poziomych płaszczyzn, wykonywane – zgodnie ze sztuką – pomiędzy ścianą a ławą fundamentową i w ścianach nieco powyżej poziomu gruntu, często przy użyciu tych samych materiałów, co podczas tworzenia izolacji pionowej. Bariera pozioma zatrzymuje podciąganie kapilarne, czyli przesiąkanie wody gruntowej do coraz wyższych partii murów.

Osuszanie zawilgoconych fundamentów i odtwarzanie hydroizolacji

Jeśli w budynku nie ma porządnej hydroizolacji, co jest bardzo częste w przypadku tzw. starego budownictwa, wilgoć powoduje odpadanie tynków i glazury, odchodzenie listew przypodłogowych oraz rozwój grzybów i pleśni. Może dochodzić do nieszczelności, co wiąże się z ryzykiem zalewania piwnic. Na szczęście w istniejących budynkach, hydroizolację da się z sukcesem odtworzyć. Zastosowanie znajdują wówczas technologie iniekcyjne – w szczególności iniekcja krystaliczna. Metoda ta pozwala szybko pozbyć się całej wilgoci z wnętrza murów oraz wytworzyć na ich pełnym przekroju skuteczną i trwałą hydroizolację. Dodatkowo wzmacnia strukturę ścian. Co ważne, praca w technologii iniekcji krystalicznej nie wymaga prowadzenia problematycznych i inwazyjnych robót ziemnych. Metoda bazuje na proekologicznych, bezpiecznych dla ludzi i środowiska substancjach.

System drenażowy jako wsparcie izolacji fundamentów

Wykonanie wydajnego systemu drenażu to konieczność na terenach o słabej przepuszczalności gruntu. Odpowiada on za efektywne odprowadzanie nadmiaru wody z gleby wokół fundamentów, minimalizując w ten sposób ryzyko przenikania wilgoci do murów. System drenażowy zbudowany jest ze specjalnych rur biegnących wzdłuż fundamentów. Są one zasypane żwirem lub kamieniami. Zbierana woda trafia np. do zbiornika retencyjnego lub do rowu melioracyjnego. Może być potem wykorzystana w różnych celach, np. do podlewania ogrodu. 

Podsumowanie

Woda stanowi jedno z największych zagrożeń dla fundamentów budynku. Potrafi obniżyć wytrzymałość nawet najtwardszych materiałów. Z dolnych partii konstrukcji wilgoć przedostaje się stopniowo coraz wyżej, ku częściom mieszkalnym, gdzie doprowadza do nieestetycznych, uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia objawów. Przykładem są pleśnie i grzyby na ścianach. Na szczęście firmy dysponują dzisiaj technologiami, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć przed wodą i wilgocią każdy dom – zarówno powstający, jak i wybudowany kilka dekad wcześniej. Dlatego tak istotna jest solidna izolacja fundamentów. Dowiedz się, jak uchronić swój dom z ogrodem przed wilgocią i wodą.