Warzywa na balkonie

O tym, jak wyhodować rzeżuchę piękną jak marzenie

Zastanawiasz się jak wyhodować rzeżuchę? Chcesz zaimponować matce na święta? Skończyłeś studia wyższe i pracujesz w globalnej firmie ale akurat nie ma tam procesu na rzeżuchę? Szukasz odpowiedzi? No to świetnie! Poczytaj u mnie jak to się robi.

 

Co to jest rzeżucha?

Dobre pytanie. Nikt nigdy się nad tym zastanawia. Po prostu wiadomo, że to takie coś zielone, co jest na święta wielkanocne w domu. Często w formie jaja (kiedy osoba siejąca miała polot) lub w formie płaskiego talerza (kiedy osoba siejąca polotu nie miała). Rośnie, wszyscy się cieszą, potem usycha albo idzie na kanapki.

I teraz uwaga – znana nam rzeżucha występująca jako siewki to nie jest ostateczna forma tej rośliny. To co nazywamy rzeżuchą to tak naprawdę pieprzyca siewna i może spokojnie urosnąć i egzystować poza talerzem z namoczoną watą. Nigdy nie widziałam jej w takiej formie ale to prawda. Jeśli ktoś widział niech się koniecznie pochwali.

Na zdjęciu: rzeżucha

 

Jak wyhodować rzeżuchę?

Proces uprawy jest niezwykle prosty i jeśli chcecie zdążyć na święta to macie szansę. Musicie zaopatrzyć się tylko w 4 rzeczy:

  • talerz lub inny pojemnik, w którym rzeżucha ma rosnąć,
  • wodę,
  • watę lub podłoże watopodobne
  • nasion

Nasiona z poprzedniego roku się nie nadają – trzeba kupić nowe. Teraz znajdziecie je wszędzie, chyba nawet na poczcie.

Na zdjęciu: talerz, nasiona, woda i płatki kosmetyczne

 

Ja nie miałam waty więc wysiałam rzeżuchę na płatkach kosmetycznych – trzeba tylko pamiętać, żeby ułożyć grubą warstwę – dłużej pozostaje wilgotna i jest to kluczowy czynnik dla kiełkowania.

Jeśli mamy już zgromadzone wszystkie potrzebne rzeczy należy ułożyć watę na talerzu i polać wodą. Wata musi być mokra, ale nie może pływać w wodzie. Następnie gęsto wysiewamy rzeżuchę i stawiamy talerz w słonecznym miejscu – np na parapecie. I to wszystko. Po 2 dniach rzeżucha zaczyna kiełkować. Po 4-5 dniach macie już piękny okaz. Pamiętajcie tylko żeby codziennie podlewać watę – musi być stale wilgotna. Podczas śniadania wielkanocnego stawiacie rzeżuchę na stole i wszyscy robią „łał!”.

 

Na zdjęciu: wysiana rzeżucha

 

Teraz kiedy już wiecie jak wyhodować rzeżuchę to zabierajcie się do pracy. I dodajcie kurczaka, żeby było pięknie.

 

Na zdjęciu: rzeżucha i Pan Kurczak Dżordż
%d bloggers like this: