Czy wiesz o tym, że każda rocznica ślubu ma swoją własną, unikalną nazwę? To, jaka nazwa przypisana jest do danej rocznicy zależy od trwałości danego związku – a im dłużej trwa dane małżeństwo, tym każda kolejna rocznica porównywana jest do trwalszego materiału. Pierwsza rocznica ślubu to rocznica papierowa, druga bawełniana, trzecia skórzana, ale już siedemdziesiąta – diamentowa. Oczywiście, każda rocznica ślubu to wyjątkowe wydarzenie, jednak te celebrujące najtrwalsze związki to doprawdy unikatowe okazje. Skąd jednak wziął się pomysł, by świętować rocznice ślubu?
Dlaczego świętujemy rocznice ślubu?
Ślub, czy to wyznaniowy, czy też cywilny to zawsze bardzo ważne wydarzenie dla osób, których dotyczy – i bardzo szczęśliwe. Jest to bezsprzecznie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, nie ma zatem nic dziwnego w fakcie, że wiele osób pragnie zapamiętać je i cieszyć się nim aż do końca życia. Właśnie dlatego tak chętnie celebruje się jego rocznicę. Stanowi ona bowiem okazję, aby podkreślić wagę więzi płynącej z malżeństwa i jeszcze bardziej ją wzmocnić. Oczywiście nie ma też co ukrywać, że świętowanie rocznicy ślubu to przede wszystkim bardzo ważna tradycja.
Dlaczego pierwszą rocznicę ślubu nazywamy papierową? Ponieważ w wielu przypadkach więź nowożeńców jest wciąż jednak lekka i łatwa do zerwania – nie oznacza to jednak, że jest nic nie znacząca, i właśnie z tego względu warto ją celebrować. Papier symbolizuje również sam akt małżeństwa. Kolejne rocznice ślubu porównywane są do trwalszych materiałów, ponieważ również więź między małżonkami z każdym kolejnym rokiem związku staje się zazwyczaj coraz sllniejsza.
Nazwy rocznic ślubu
Nazwy pierwszych piętnastu rocznic ślubu to kolejno:
- Pierwsza rocznica ślubu – papierowa
- Druga rocznica ślubu – bawełniana
- Trzecia rocznica ślubu – skórzana
- Czwarta rocznica ślubu – kwiatowa
- Piąta rocznica ślubu – drewniana
- Szósta rocznica ślubu – cukrowa
- Siódma rocznica ślubu – wełniana
- Ósma rocznica ślubu – spiżowa
- Dziewiąta rocznica ślubu – blaszana
- Dziesiąta rocznica ślubu – cynowa
- Jedenasta rocznica ślubu – stalowa
- Dwunasta rocznica ślubu – płócienna
- Trzynasta rocznica ślubu – koronkowa
- Czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej
- Piętnasta rocznica ślubu – szklana
Jak widać, pochodzą one od nazw coraz to cenniejszych materiałów. Do piętnastego roku małżeństwa każda rocznica ślubu traktowana jest jako wyjątkowa. Od tego momentu jednak specjalne nazwy nadaje się co piątej rocznicy ślubu – a nazywane są one od coraz to bardziej wartościowych kamieni szlachetnych.
- Dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa
- Dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna
- Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa
- Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa
- Czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa
- Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa
- Pięćdziesiąta rocznica ślubu – złota (złote gody)
- Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa (ew. platynowa)
- Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa
- Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna
- Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna
- Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa
Każda rocznica ślubu to świetna okazja do wręczenia obchodzącym ją osobom ciekawego upominku, który stanowić będzie nie tylko potwierdzenie wagi ich relacji, ale również znajomości z nami. Prezenty z okazji rocznicy ślubu powinny być jednak dobrane w taki sposób, aby trafić w gust obu stron małżeństwa. Na szczęście w dzisiejszych czasach odnalezienie kreatywnego, ciekawego upominku jest naprawdę prostsze dzięki mnogości dostępnych opcji.
Rocznice ślubu w innych krajach świata
Warto podkreślić przy tym, że Polska nie jest jedynym państwem, w którym rocznice ślubu są celebrowane. Wprost przeciwnie – krajów takich jest naprawdę całkiem sporo, choć w każdym z nich podchodzi się do tego tematu w nieco inny sposób. Bardzo podobne, przynajmniej w naszym kręgu kulturowym są natomiast nazwy, które przypisywane są poszczególnym rocznicom, choć i tu występują pewne nieścisłośći. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii pierwszą rocznicę ślubu określa się mianem papierowej, ale również bawełnianej.