Kwiaty domowe,  Rośliny

Radermachera, królowa PRLu.

Ze wszystkich roślin domowych najbardziej lubię te, które mają dużo zielonych liści i mało kolorowych kwiatów. W związku z tym mieszkam wśród liściastych i nigdy nie kupiłabym sobie storczyka, bo to dla mnie jakaś roślinna Doda. Nie lubię też roślin, z którymi za bardzo trzeba się cackać. Dlatego na mojej roślinnej liście przebojów absolutnym numerem 1 jest Radermachera.

Jest po prostu świetna! Ma piękne, małe liście w fantastycznym ciemnozielonym kolorze. Ładnie się krzewi i szybko rośnie. Kupiłam ją przypadkowo, ale to chyba mój najlepszy życiowy zakup. Niezwykle popularna w PRLu (czy to dlatego, że pochodzi z Chińskiej Republiki Ludowej?) teraz jest raczej zapomniana.

Chcesz być prawdziwym hipsterem? Kup sobie RADERMACHERĘ!

Radermachera – jak uprawiać

STANOWISKO: Radermachera lubi dużo rozproszonego światła, ale będzie też rosła w półcieniu. Nie lubi kiedy jest jej za ciemno i kiedy stoi w bezpośrednim słońcu. W ciemnym miejscu bardzo wyciągnie się w górę a liście będą rzadkie. Kwiat szybko rośnie, więc potrzebuje więcej miejsca, żeby swobodnie się rozkrzewiać.

WYMAGANIA: radermachera rośnie szybko, więc należy zapewnić mu odpowiednią doniczkę. Ja przesadziłam swój okaz po 2 miesiącach od przyniesienia z kwiaciarni. Po kolejnych kilku widzę, że doniczka robi się za mała.

Radermachera rośnie dobrze w zwykłej ziemi uniwersalnej. Na dno doniczki musimy dać porządny drenaż, bo źle znosi zalewanie wodą.

Kwiat należy nawozić często. Ogólna zasada jest taka, że im szybciej dana roślina rośnie tym więcej zużywa pożywienia z ziemi i trzeba ją częściej nawozić. Najlepiej nawozić rośliny biohumusem. Ja nawożę na zmianę. Biohumusem, nawozem do roślin zielonych lub kwitnących. Mimo, że Radermachera nie kwitnie, to przyjmuje taki nawóz całkiem nieźle.

PODLEWANIE: Radermachera lubi stale wilgotne podłoże. Moja jest podlewana praktycznie codziennie, bo na parapecie bardzo szybko przesycha, ale jeśli nie stoi na słońcu wystarczy jej podlewanie 2 razy w tygodniu. Wilgotność ziemi należy sprawdzać organoleptycznie. Najlepiej palcem. Wpychając do doniczki na ok 2 cm. Jeśli jest sucho, to trzeba podlać.

Radermachera lubi zraszanie i warto ją zraszać regularnie lub ustawić przy doniczce naczynie z wodą, która będzie parować i nawilżać powietrze.

Co pewien czas warto podlać roślinę wodą z cytryną lub herbatą, bo lubi kwaśny odczyn ziemi. Warto to robić regularnie – np. raz w tygodniu.

PRZYCINANIE: ja moją roślinę przycinałam 3 razy w ciągu lata. Jeśli wolicie mieć niższą, ale bardziej bujną wersję to tnijcie śmiało. Radermachera to lubi i szybko wypuści boczne pędy i ładnie się zagęści. Jeśli nie będzie przycinana wyrośnie bardzo w górę a dolne liście zaczną opadać zostawiając gołe łodygi.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY: Radermachera na zmiany reaguje gubieniem liści. Jeśli będzie jej za zimno lub zostanie przesuszona lub zalana to może gubić liście. Przycinanie utrzyma ją w dobrej formie.

 

Moja radermachera po kilku miesiącach i 3 przycięciach wygląda tak

 

%d bloggers like this: