Kwiaty domowe,  Rośliny

Geranium – co, jak, kiedy?

Geranium, anginka, cytrynka, pelargonia pachnąca. Jak zwał, tak zwał. Ja osobiście szanuję tylko nazwę geranium. Reszta wydaje mi się głupia.

Z ciekawostek podam, że ostatnio widziałam w sklepie geranium o zapachu coca – coli i faktycznie pachniało jak cola. Chyba kiedyś sobie takie kupię. Zapach geranium – także ten najbardziej nam znany – nie jest wynikiem działań matki natury tylko modyfikacji genetycznej, więc wszelkie przypowieści o naturalnym leczeniu naszych babek zachowajcie już tylko dla siebie.

Geranium – jak uprawiać

STANOWISKO

Geranium jest rośliną mało wymagającą, która dobrze poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Najlepiej jednak rosnąć będzie w słońcu, dlatego latem polecam wystawić ją na balkon a zimą postawić na parapecie. Pamiętajcie też, że geranium rośnie szybko więc trzeba znaleźć takie miejsce, gdzie będzie mogło się swobodnie rozkrzewiać. Na dowód zamieszczam poniżej zdjęcie moich szczepek, które dostałam 6 mcy temu. To jak roślina wygląda na dzień dzisiejszy widać na pierwszym zdjęciu na początku wpisu.

WYMAGANIA

Geranium nie jest jakąś specjalną roślinną księżniczką, więc zadowoli się uniwersalną ziemią do kwiatów. Można ją przemieszać odrobinę z piaskiem lub jakimś rozluźniaczem, żeby woda łatwo przepływała.

PODLEWANIE

Moje geranium uwielbia wodę, podlewam je co 2 dni, ale wynika to z faktu, że stoi w słonecznym miejscu i ziemia szybko przesycha. Jeśli zasadzicie geranium w plastikowej donicy, przez którą nie paruje woda i postawicie na oknie północnym polecam podlewać dopiero po przesuszeniu ziemi. Nawet jeśli geranium lekko przywiędnie to podniesie się zaraz po podlaniu – to bardzo odporna roślina.

Ponieważ geranium szybko rośnie należy regularnie (co 2 lub 3 tygodnie) podlewać je nawozem. Można używać nawozu do roślin zielonych lub nawozu do roślin kwitnących. Ja ostatnio stawiam na nawóz do roślin kwitnących i właściwie wszystkie rośliny przyjmują go z wdzięcznością. Również te, które normalnie nie kwitną.

Roślina dobrze znosi zraszanie, ale zawsze należy pamiętać, że nie wolno zraszać kwiatów w pełnym słońcu bo poparzą się im liście. Polecam zraszać od jednego do 4 razy w tygodniu w zależności od suchości powietrza w otoczeniu.

PRZYCINANIE

Geranium koniecznie trzeba przycinać. Pozostawione same sobie będzie rosło do góry w kształcie łysego patyka z którego gdzieniegdzie wyrośnie liść.

Polecam zasadzić w doniczce więcej niż jedną szczepkę, żeby docelowo uformować ładny krzaczek. W mojej doniczce są trzy szczepki. Przez dłuższy czas rosły tylko w górę, bo chciałam mieć wysoką roślinkę, ale kiedy osiągnęły odpowiednią dla mnie wysokość po prostu ucięłam czubek rośliny. Dzięki temu geranium wypuściło mnóstwo nowych liści i pięknie się zagęściło.

Geranium można obciąć właściwie na dowolnej wysokości. Obciętą część możecie wsadzić do mokrej ziemi – bez problemu się przyjmie i dzięki temu będziecie mieć nową roślinkę.

Geranium można przycinać w dowolne kształty, a kiedy roślina choruje lub słabnie po zimie można spokojnie skrócić ją o połowę, bo szybko odbije i rozrośnie się na nowo.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Ja miałam tylko jeden problem z geranium i to właściwie była wina ziemi a nie kwiatka. W doniczce znalazły się bowiem dżdżownice. O ile w ogrodzie są pożyteczne o tyle w doniczce to raczej kłopot bo prędzej czy później zaczną podgryzać roślinę. W przypadku takich niechcianych gości polecam zatopić doniczkę na 2-3 minuty pod wodą (np. w wiadrze) a potem przesuszyć kwiat. Dżdżownice powinny wyjść wtedy dołem doniczki w poszukiwaniu wody.

Poza tym w zbyt suchym otoczeniu geranium może dopaść przędziorek (tak jak większość kwiatów), dlatego należy regularnie zraszać liście.

 

%d bloggers like this: