Jak uprawiać piwonie w ogrodzie? Sadzenie piwonii krok po kroku

0
221
5/5 - (1 vote)

Piwonie to piękne, aromatyczne kwiaty, które są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu. Ich różnorodność kolorów i stylów, w połączeniu z relatywną łatwością uprawy, czyni z nich ulubione wybory zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. W tym przewodniku krok po kroku dowiesz się, jak z powodzeniem sadzić i uprawiać piwonie.

Wybór miejsca

Nasłonecznienie

Piwonie potrzebują co najmniej sześciu godzin pełnego słońca każdego dnia, chociaż wytrzymają też półcieniste miejsca. Jednak w miejscach zbyt zacienionych, kwiaty mogą nie zakwitnąć.

Jakość gleby

Piwonie preferują glebę próchniczą, przepuszczalną i dobrze nawodnioną, z pH od neutralnego do lekko zasadowego. Możesz przetestować pH swojej gleby za pomocą zestawu do testowania gleby dostępnego w sklepie ogrodniczym.

Wybór piwonii

Rodzaje piwonii

Są trzy główne typy piwonii: krzewiaste (Piwonia drzewiasta), bylinowe (Piwonia chińska) oraz Itoh (krzyżówka między krzewiastą a bylinową). Wybór zależy od twojego klimatu, gustu i poziomu zaangażowania w pielęgnację.

Sadzenie piwonii

Kiedy sadzić piwonie

Najlepszym czasem do sadzenia piwonii jest wczesna jesień, choć w niektórych regionach można je sadzić także na wiosnę. Jeśli kupisz piwonię w doniczce, możesz ją posadzić o każdej porze roku.

Jak sadzić piwonie

  1. Przygotuj miejsce. Wykop dołek o głębokości około 30-45 cm i średnicy 30-45 cm. Na dno dołka można dodać trochę kompostu.
  2. Sadzenie. Wstaw korzeń piwonii do dołka. Ważne jest, aby 'oczy’ (pąki) były skierowane do góry i znajdowały się 2-5 cm poniżej powierzchni gleby.
  3. Zakryj i nawadniaj. Delikatnie wypełnij dołek glebą, nie naciskając jej na korzeń. Następnie obficie podlej.
Przeczytaj również:  Dlaczego rododendron nie kwitnie? Sprawdź, jakie błędy popełniasz

Pielęgnacja piwonii

Nawadnianie

Nawadnianie jest ważne, szczególnie w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Piwonie preferują umiarkowane podlewanie, ale nie lubią nadmiernej wilgotności, co może prowadzić do gnicia korzeni.

Nawożenie

Nawożenie jest ważnym elementem pielęgnacji piwonii. Wczesną wiosną, zastosuj kompost lub nawóz organiczny wokół bazy rośliny, ale staraj się nie dotykać pędów.

Przycinanie

Piwonie bylinowe nie wymagają dużo przycinania, poza usuwaniem zwiędłych kwiatów. Piwonie krzewiaste i Itoh przycinaj wczesną wiosną, usuwając uszkodzone i martwe pędy.

Zimowanie

W rejonach o surowych zimach, piwonie bylinowe można okryć warstwą słomy lub liści na zimę. Piwonie krzewiaste i Itoh są bardziej mrozoodporne i zazwyczaj nie wymagają okrycia.

Rozwiązywanie problemów

Choroby i szkodniki

Piwonie są dość odporne na większość chorób i szkodników, ale mogą być narażone na mączniaka, rdzę i szarą pleśń. Jeżeli zauważysz te objawy, zastosuj odpowiedni środek fungicydowy. Najczęstszym szkodnikiem atakującym piwonie są mszyce – w przypadku ich pojawienia się, stosuj środki insektycydowe.

Brak kwitnienia

Jeśli Twoje piwonie nie kwitną, mogą być zbyt głęboko posadzone, niewystarczająco nasłonecznione lub mogą potrzebować podziału.

Podział piwonii

Podział piwonii jest najlepszym sposobem na rozmnażanie. Najlepszy czas na to to wczesna jesień, ale można to zrobić także na wiosnę, jeżeli roślina jest w pełni zdrowa.

  1. Wykop roślinę. Delikatnie wykop całą roślinę, starając się nie uszkodzić korzeni.
  2. Podziel korzeń. Za pomocą ostrego noża podziel korzeń na kilka części, upewniając się, że każda część ma co najmniej 3 'oczy’.
  3. Posadź ponownie. Posadź nowe rośliny zgodnie z instrukcjami sadzenia.

Piwonie to prawdziwe klejnoty ogrodu, które z odpowiednią pielęgnacją mogą przynosić radość przez wiele lat. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, te przepiękne rośliny z pewnością dodadzą koloru i uroku Twojemu ogrodowi.