5/5 - (1 vote)

Lampy i oświetlenie są niezbędnym i niezwykle ważnym elementem każdego wnętrza. Dzięki nim pomieszczenia są w pełni funkcjonalne i to one wprowadzają do nich wyjątkowy nastrój, którego nie sposób uzyskać z pomocą innego rodzaju akcentów w aranżacji. Jak wybrać wprost idealną lampę do własnego wnętrza? Oto 5 wskazówek, które Ci to ułatwią!

Dobierz styl lampy do wystroju wnętrza

Lampy wiszące dekoracyjne mogą przybierać bardzo różne formy i wpisywać się w bardzo różne style. Tyczy się to nie tylko modeli sufitowych – lampy stojące również dopasowuje się do stylu aranżacji wnętrza, żeby jak najlepiej go podkreślały.

Pamiętaj, że główne oświetlenie to niezwykle ważny element wystroju, który z pewnością nie pozostanie niezauważony. Dobór stylu lampy do wystroju jest bardzo ważny dla odpowiednich efektów aranżacyjnych. W dobrych sklepach takich jak pod adresem https://maxfliz.pl/produkty/lampy-oswietlenie-wiszace-dekoracyjne,689 znajdziesz ogromny wybór lamp idealnych do różnych stylów wnętrz.

Jedno źródło światła, a może kilka żarówek?

Lampa wisząca może być wyposażona w jedną żarówkę, a więc i jedno źródło światła. W żyrandolach równie często spotyka się także więcej żarówek, dwie, trzy, cztery lub nawet jeszcze więcej, które świetnie oświetlają przestrzeń i tworzą ciekawy efekt wizualny. Który wybór jest lepszy? To zależy przede wszystkim od pomieszczenia.

W małych pomieszczeniach duża ilość źródeł światła może wyglądać groteskowo, jednak w dużych sprawdzać się wprost idealnie i świetnie akcentować wystrój wnętrza. W mniejszej przestrzeni dobrze wyglądać może za to minimalistyczna lampa wisząca z dwoma żarówkami – wszystko zależy, od jej formy, rozmiaru i kształtu.

Na jakiej wysokości zawiesić lampę wiszącą?

W wielu modelach lampy sufitowej wiszącej dostępna jest opcja regulacji wysokości, jednak nie we wszystkich, co często wynika z ich designu. Warto przed zakupem sprawdzić wysokość danego modelu i dopasować ją do własnego pomieszczenia przede wszystkim pod kątem wysokości sufitu.

W standardowych pomieszczeniach, w których sufit znajduje się na wysokości około 2,5 m, żyrandole wiesza się mniej więcej 2 m od ziemi. Jeśli lampa ma zawisnąć nad blatem, możesz ją obniżyć nawet do 1,5 m nad podłogą.

Zakryty klosz czy odsłonięta żarówka?

Klasyczne lampy sufitowe często posiadają pełne klosze, które w pełni zakrywają żarówkę i rozpraszają dawane przez nią światło. W nowoczesnych wystrojach jednak coraz częściej spotyka się nowoczesne modele z odsłoniętymi żarówkami, które przez swój surowy charakter stają się niezwykłym akcentem wnętrza. Na jaki rodzaj oświetlenia warto się zdecydować? To zależy od stylu aranżacji.

Lampa modernistyczna z odsłoniętą żarówką, najlepiej ozdobną, może pięknie prezentować się na przykład we wnętrzach loftowych pełnych surowych akcentów. Do wnętrz, w których oświetlenie ma podkreślać przytulny nastrój, częściej poleca się pełne klosze.

Dopasuj rozmiar żyrandola do wielkości pomieszczenia

Lampy mogą mieć bardzo różne rozmiary, od małych i niezwracających na siebie uwagi, przez duże, dekoracyjne i będące najważniejszym akcentem całego pomieszczenia. Jeśli wybierzesz zbyt małą lampę, w przestronnym pokoju może ona niemal zniknąć, a nawet słabo doświetlić przestrzeń. Zbyt duża lampa natomiast stworzy nieprzyjemny efekt przepełnionego wnętrza.

Lampa nie powinna swoim rozmiarem wyróżniać się na tle innych elementów wyposażenia. Nie wskazane jest również to, by przez swój mały rozmiar była niemalże niezauważalna w całej aranżacji. Im większą przestrzeń masz do dyspozycji, tym większy i bardziej bogato zdobiony żyrandol może się w niej sprawdzić.