Co należy wiedzieć przed wyborem drzwi zewnętrznych?

0
90
5/5 - (1 vote)

Drzwi znajdujące się na zewnątrz pełnią funkcję wizytówki domu, która musi zapewnić dobre właściwości izolacyjne i termiczne. To bariera, która ma za zadanie zapewnić prywatność osobom znajdującym się w domu, oddzielając ich od otoczenia na zewnątrz.

Materiał na drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne narażone są na całoroczną ekspozycję na promieniowanie słoneczne, deszcz, grad, wichury i inne czynniki, które mogą doprowadzić do ich szybkiego uszkodzenia. Wybierając drzwi wejściowe do domu należy zwrócić uwagę na materiał wykonania.

Aluminiowe drzwi wejściowe

Ich cena jest wysoka, ale za to otrzymuje się zewnętrzne drzwi wejściowe o doskonałych parametrach termicznych. Do tej pory wykorzystywane były raczej w dużych obiektach o charakterze komercyjnym, ale coraz częściej wybierane są do domów jednorodzinnych. W sklepach można otrzymać drzwi zewnętrzne przeszklone, których rama i ościeżnica wykonana jest z aluminium.

Drewniane drzwi zewnętrzne

Nie brakuje drzwi wejściowych, których główna rama i ościeżnica wykonana jest z tzw. klejonki drewnianej. Samo skrzydło może być wykonane z sosny, dębu lub też innych gatunków drewna, które są w stanie zapewnić nie tylko trwałość, ale także dobre parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła U dla takich drzwi powinien wynosić minimum 0,7/(m2.K).

Drzwi zewnętrzne stalowe

Zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. W większości przypadków są to bowiem drzwi antywłamaniowe, które na dodatek dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Całe poszycie wykonane jest z ocynkowanej blachy. Należy jednak sprawdzić, czy w środku skrzydła został umieszczony odpowiedni materiał termoizolacyjny, który sprawi, że ciepło nie będzie uciekać z domu.

Wybór drzwi zewnętrznych do domu

Do dyspozycji są różne modele drzwi zewnętrznych, które różnią się wykonaniem, estetyką, a także ceną. Bogaty wybór drzwi zewnętrznych sprawia, że nie tak łatwo dokonać ich wyboru. Współczynnik przenikania ciepła jest jednym z najważniejszych kryteriów. Zgodnie z opiniami specjalistów ten parametr powinien maksymalnie wynieść 1,3 W/(m2.K). Należy pamiętać, że nie tylko liczy się tylko konstrukcja drzwi, ale również ich wymiary. Minimalna szerokość to 90 cm, wysokość 200 cm. Izolacja akustyczna powinna utrzymywać się w granicach od 27 do 34 dB.

Wybierając drzwi, należy zwrócić uwagę na ich wygląd, aby te mogły stworzyć jednolitą całość z elewacją budynku i oknami. Wiele osób bierze pod uwagę nowoczesne systemy antywłamaniowe, które są w stanie zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa.