Piękny taras, na którym będziemy mogli przyjemnie spędzać czas, to marzenie niejednej osoby. Decydując się na taką konstrukcję, warto mieć jednak na uwadze to, że te wykonane z drewna mogą być podatne na niekorzystne warunki pogodowe. Warto więc je odpowiednio zabezpieczyć. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest zastosowanie zadaszenia.
Dlaczego warto zadaszyć drewniany taras?
Zadaszenie tarasu drewnianego to bez wątpienia inwestycja. Dzięki niej:
- Uzyskamy przestrzeń zabezpieczoną przed warunkami pogodowymi – zadaszenie przedłuży żywotność całej konstrukcji. Sprawi, że deski będą zdecydowanie mniej podatne na pękanie, wypaczanie czy nawet blaknięcie.
- Zwiększymy komfort korzystania z zewnętrznych przestrzeni – będziemy mogli korzystać z tarasu niezależnie od pogody. Ponadto zostawić można na nim przedmioty, którym niekorzystne warunki pogodowe mogą zaszkodzić.
- Uzyskamy estetyczną przestrzeń – zadaszony taras prezentuje się znacznie lepiej niż ten bez dachu. Przebierając w szerokiej gamie produktów dostępnych na rynku i korzystając z usług firm takich jak Taras Factory, będziemy w stanie dobrać zadaszenie, które idealnie wkomponuje się w nasz ogród.
- Zwiększymy wartość naszej nieruchomości – w przypadku sprzedaży budynku w przyszłości, znacznie zyskamy w oczach potencjalnych nabywców.
Rodzaje zadaszeń tarasu
Wybierając odpowiednie zadaszenie tarasu mamy do dyspozycji dwie opcje. Te montowane na stało oraz mobilne rozwiązania.
Wśród stałych propozycji wartych uwagi, wyróżnić należy przede wszystkim pergole, które bez wątpienia są najtrwalszymi ze wszystkich opcji. To konstrukcje składające się z drewnianych lub metalowych belek. Zależnie od wybranej opcji mogą być zabudowane całkowicie, lub wyłącznie od góry. Mogą być również wyposażone w dodatkowe opcje takie jak rolety, oświetlenie, czy nawet głośniki. Pergole doskonale sprawdzą się jako ochrona tarasu drewnianego. Dzięki nim nie będzie konieczności chowania przed każdą zimą wszystkich mebli, a samą przestrzenią będziemy mogli cieszyć się przez cały rok.
Kolejną opcją są dachy szklane lub te wykonane z poliwęglanu. Mogą być uzupełnieniem pergol lub posiadać własną konstrukcję nośną. Oba rozwiązania wyróżnia przede wszystkim trwałość i skuteczna osłona przed opadami (wybierając przyciemniane opcje – również przed słońcem). Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że są stosunkowo proste w montażu.
Ostatnią ze stałych opcji zadaszenia tarasu są markizy. To specjalistyczny materiał umieszczony na stelażu, który można rozwijać i zwijać. Montuje się je do elewacji budynku. To co prawda najmniej trwałe rozwiązanie ze stałych opcji, które nie jest odporne na ekstremalne warunki pogodowe. Niemniej przy niewielkich opadach, lub w celu ochrony przed promieniowaniem UV sprawdzą się doskonale.
Zadaszenia mobilne
Zadaszenia mobilne, choć same w sobie nie są trwałą ochroną dla samej konstrukcji tarasu, skutecznie zabezpieczają osoby na nim przebywające przed słońcem i deszczem. Oto kilka popularnych rozwiązań:
- Parasol tarasowy to bez wątpienia najbardziej ekonomiczna opcja. Łatwy w montażu i przenoszeniu, może być ustawiony w dowolnym miejscu na tarasie lub w ogrodzie.
- Żagiel przeciwsłoneczny to innowacyjne i estetyczne rozwiązanie, które można zamontować nad tarasem. Żagle wykonane są z tkanin odpornych na promieniowanie UV i wodę, a ich montaż jest stosunkowo prosty.
- Pawilon to z kolei rozwiązanie, które spośród wszystkich mobilnych, zapewni najwięcej prywatności. Dzieje się tak za sprawą kurtyn, które można dowolnie zasuwać. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie będzie odpowiedni na ekstremalne wiatry, deszcze, czy śnieg.
Decydując się na drewniany taras, warto zwiększyć jego żywotność poprzez montaż odpowiedniego zadaszenia. Najlepiej w tym celu sprawdzą się główni pergole i szklane dachy. Dzięki swojej konstrukcji i trwałości, mogą ochraniać przestrzeń przez cały rok, bez względu na panujące warunki pogodowe. Gdybyśmy jednak szukali wyłącznie ochrony przed słońcem, czy lekkim deszczem dla siebie, dobrym rozwiązaniem może być markiza lub żagiel.