Jak dobrać ochronny hełm na głowę?

0
34
4/5 - (1 vote)

W miejscach, w których pracownik jest narażony na uszkodzenia części ciała, w tym urazy głowy, stosowanie hełmów ochronnych to absolutna konieczność. Ich zadaniem jest nie tylko zabezpieczenie przed urazami i uszkodzeniami oraz oddziaływaniem takich czynników jak płomienie, iskry, odpryski, ale wręcz ochrona życia. Dostępne na rynku warianty kasków i hełmów pozwalają dopasować rodzaj ochrony głowy do danego środowiska pracy oraz indywidualnych potrzeb. Warto zadbać również o staranny wybór rozmiar. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

1. Jak zbudowany jest hełm na głowę?

2. Jakie wymagania powinny spełniać hełmy ochronne? Rodzaje

3. Hełm – Twoja ochrona głowy. Jak dobrać odpowiedni?

Znaczenie ma nie tylko hełm na głowę. Warto sięgać po dodatkowy sprzęt ochronny, taki jak: osłony twarzy, okulary i gogle ochronne, ochronniki słuchu.

Jak zbudowany jest hełm na głowę?

Hełmy robocze różnią się budową – determinuje ją przeznaczenie, warunki pracy czy komfort użytkowania. Wszystkie jednak mają pewne wspólne elementy. Jakie?

  • Skorupa

To zewnętrzna część nadająca hełmowi kształt. Wykonuje się ją z tworzyw termoplastycznych (np. polietylen, ABS) lub laminatów duroplastycznych. Jej głównym zadaniem jest pochłonięcie uderzeń i ochrona przed skaleczeniami. Skorupa może być wyposażona w daszek, otwory wentylacyjne czy uchwyty na akcesoria.

  • Więźba

Wewnętrzna część hełmu amortyzuje uderzenia i równomiernie rozkłada siłę nacisku. Powstaja z taśm poliamidowych lub poliestrowych i jest mocowana w kilku punktach.

  • Pas główny

Obejmuje głowę na wysokości czoła i podstawy czaszki, stabilizując hełm. Zawiera potnik pochłaniający wilgoć i może mieć pasek podbródkowy. Jego obwód można regulować pokrętłem lub zaczepami.

Jakie wymagania powinny spełniać hełmy ochronne? Rodzaje

Europejskie normy określają wymagania dotyczące parametrów ochronnych hełmów stosowanych w różnych warunkach pracy.

  • Przemysłowe hełmy ochronne

Hełmy zgodne z normą PN-EN 397 chronią górną część głowy przed spadającymi przedmiotami, zapewniając podstawową ochronę w środowisku przemysłowym.

  • Przemysłowe hełmy lekkie

Norma PN-EN 812 odnosi się do lekkich hełmów ochronnych, które zabezpieczają użytkownika przed urazami wynikającymi z uderzenia głową o twarde, nieruchome obiekty. Ważne jest, aby nie mylić ich z przemysłowymi hełmami ochronnymi, gdyż nie mogą one pełnić tej samej funkcji.

  • Wysokoskuteczne przemysłowe hełmy ochronne

Hełmy spełniające normę PN-EN 14052 zapewniają rozszerzoną ochronę – nie tylko przed spadającymi przedmiotami, ale także przed uderzeniami w obszar poza częścią ciemieniową głowy.

  • Hełmy elektroizolacyjne

Hełmy stosowane przy instalacjach niskiego napięcia muszą spełniać normę PN-EN 50365. Ich zadaniem jest ochrona użytkownika przed porażeniem elektrycznym poprzez eliminację przepływu prądu przez głowę.

  • Kaski alpinistyczne

W pracy na wysokości, zwłaszcza w dostępie linowym, stosuje się kaski zgodne z normą PN-EN 12492, które zapewniają ochronę dostosowaną do specyfiki pracy alpinistycznej.

Hełm – Twoja ochrona głowy. Jak dobrać odpowiedni?

Dobór odpowiedniego hełmu ochronnego to kluczowy aspekt eliminujący konsekwencje, jakie niosą z sobą uszkodzenia głowy. Przede wszystkim należy wybierać dobrze dopasowany hełm: dobrze osadzony na głowie pracownika, dopasowany do obwodu głowy za sprawą pasa głównego. Ważnym czynnikiem jest odporność na temperatury – należy wybrać model dostosowany do warunków środowiskowych: czy to niskich (-20°C, -30°C), czy bardzo wysokich (+150°C).

Istnieją także hełmy dopasowane do szczególnych warunków pracy i wymogów technicznych. W przypadku pracy wymagającej dużego wysiłku fizycznego i wiążącej się z narażeniem na przegrzewanie warto wybrać hełm z wentylacją i skutecznym potnikiem. Osoby pracujące w pobliżu instalacji elektrycznych powinny wybierać spośród hełmów elektroizolacyjnych (440VAC), natomiast przy zagrożeniu odpryskami metalu – modeli odpornych na to działanie (MM). Na rynku znajdziemy także hełmy o podwyższonej wytrzymałości bocznej (LD) czy o wyższych właściwościach antyelektrostatycznych. Wybór hełmu powinien być dostosowany do specyficznych warunków pracy, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkownika.