5/5 - (1 vote)

Od inteligentnych domów, które potrafią dostosowywać temperatury w pokojach do naszych oczekiwań po wyglądające jak zegarki urządzenia służące do wykonywania pomiarów zdrowia – rozwój technologii bez dwóch zdań uczynił życie łatwiejszym. Ale czy nie jest to jedynie wierzchołek góry lodowej, która może sięgać znacznie dalej, do ciemnej strony sieci? W końcu w ślad za technologicznym postępem, zawsze podążają współmierne zagrożenia.

Niespotykany do tej pory poziom udogodnień jest możliwy dzięki istnieniu Internetu rzeczy. Łącząc w sieć wszystkie swoje inteligentne urządzenia, uzyskujesz możliwości, z którymi do niedawna spotkać się można było tylko w literaturze sci-fi. Jednak urządzenia, które przekazują sobie nawzajem dane i potrafią korzystać z nich w adekwatny do sytuacji sposób to już codzienność. Przynajmniej jeśli chodzi o nasze życia. A co z życiem roślin?

Producenci sprzętu ogrodniczego nie pozostają w tyle i starają się sprostać oczekiwaniom współczesnego konsumenta, wypuszczając na rynek coraz bardziej dopracowane urządzenia, które w inteligentny sposób mają na zawsze odmienić oblicze ogrodnictwa. Należy przy tym jednak pamiętać, że im więcej połączonych z siecią urządzeń, tym większe szanse, że domostwem mogą zainteresować się hakerzy, którzy będą chcieli wykorzystać znalezione na urządzeniach dane w takich celach jak phishing oraz innych formach cyberprzestępczości.

Robot koszący trawę

Jeśli już posiadasz w swoim domu automatyczny odkurzacz, który dba o Twoje podłogi i dywany, dlaczego nie sprawić sobie takiego, który zadba o Twój trawnik? Choć roboty koszące trawę nie należą do najtańszych inteligentnych urządzeń ogrodowych na rynku, warto odnieść jego koszty do czasu i energii, które kosztuje Cię skoszenie trawy na własną rękę. Jeśli również nie przepadasz za tą czynnością, robot-kosiarka może być czymś w sam raz dla Ciebie.

Inteligentny system nawadniający

Największymi zaletami inteligentnego systemu nawadniającego są jego funkcjonalność i rentowność. Dzięki dostosowywaniu swojego cyklu pracy do prognoz pogodowych nie włącza się on, gdy zapowiadane są opady deszczu, pozwalając na zaoszczędzenie niemałych kwot na rachunkach za wodę i nie dopuszczając do powodzi w Twoim ogrodzie. Ponadto potrafi dobierać używane programy i wykorzystywaną ilość wody do bieżących warunków meteorologicznych, chroniąc rośliny przed wysuszeniem i spaleniem. Wisienką na torcie jest możliwość wprowadzania do sterującej system aplikacji takich zmiennych jak typ gleby, na której zasadzono rośliny, jak zacieniona jest dana część Twojego ogrodu oraz jakie właściwie rośliny będą podlewane przez zraszacze.

Inteligentny czujnik do pomiarów gleby

Jest to prawdziwa gratka, pozwalająca na dokładne i wnikliwe pomiary gleby, w której zasadzone są Twoje rośliny. Korzystając z niej, uzyskasz takie informacje jak temperatura, stopień naświetlenia, wilgotności i wartości odżywczych, które znajdziesz w dedykowanej aplikacji na smartfon, z którym czujnik łączy się poprzez Bluetooth. W ten sposób będziesz w stanie zadbać o optymalne warunki rozwoju w swoim ogrodzie.

Czujnik szklarniowy

Każdy dumny właściciel szklarni wie, jak istotne jest kontrolowanie panującej w niej temperatury i wilgotności. Zainstalowanie wysokiej jakości inteligentnego czujnika szklarniowego może pomóc osiągnąć idealne rezultaty dzięki łatwemu dostępowi do niezbędnych danych zbieranych w przejrzysty sposób w dedykowanej aplikacji – podobnie jak ma to miejsce przy czujniku do pomiarów gleby. Dodatkowe informacje, takie jak na przykład dotyczące punktu rosy, przydadzą się każdemu, kto w swoim ogrodzie ma nawet najmniejszą szklarnię.

Stacja pomiarowa

Choć niektórym może się ona wydawać przerostem formy nad treścią, zamontowanie w swoim ogrodzie precyzyjnych czujników meteorologicznych może się okazać dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że w praktyce nie jest to tak skomplikowane, jak może się wydawać! Poza tym nie od dziś wiadomo, jak ważne jest obserwowanie pogody, gdy samemu jest się ogrodnikiem. Temperatura, wiatr czy opady deszczu mogą w znaczący sposób wpływać na hodowane rośliny. Dlatego im więcej informacji posiadasz, tym lepiej jesteś w stanie przygotować się do nadciągającej zmiany pogody.

Największe wady Internetu rzeczy

Tak jak Internet rzeczy stale się rozrasta, tak rozwijają się również związane z nim zagrożenia. Choć korzyściom płynącym z użytkowania inteligentnych urządzeń nie da się zaprzeczyć, nie należy też pomijać kwestii cyberzagrożeń, na które są one narażone. Możliwość uzyskania poprzez nie dostępu do całej Twojej sieci prywatnych i podłączonych do niej urządzeń to poważne zagrożenie dla całego Twojego domostwa, wraz z jego mieszkańcami. Inteligentne urządzenia bardzo często nie są tak obwarowane zabezpieczeniami jak na przykład komputery – głównie ze względu na to, że zbyt skomplikowane procedury bezpieczeństwa mogłyby utrudniać codzienne korzystanie z danego sprzętu. Z tego względu najczęściej są one najsłabszym ogniwem w łańcuchu zabezpieczeń Twojego domostwa.

Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo?

O ile ryzyko nierozłącznie związane z korzystaniem z Internetu rzeczy pod żadnym względem nie powinno być ignorowane, należy pamiętać, że inteligentne rozwiązania wciąż mają nam wiele do zaoferowania. Podejmując odpowiednie kroki, można zabezpieczyć swoje środowisko sieciowe przed zdecydowaną większością cyberzagrożeń czyhających na Ciebie w sieci.

Poniżej prezentujemy listę 3 najważniejszych porad, którymi należy się kierować w trosce o swoje internetowe bezpieczeństwo.

1. Aktualizuj oprogramowanie na bieżąco

Choć brzmi jak truizm, jest to bardzo często niezwykle zaniedbywana czynność. A przecież celem publikowania aktualizacji najczęściej jest załatanie luk w zabezpieczeniach programu. Nie używając najnowszej wersji danego oprogramowania, drzwi Twojego domostwa stoją przed hakerami otworem.

2. Korzystaj z silnych haseł

Tylko używając silnych haseł i weryfikacji dwustopniowej możesz mieć pewność, że nikt nie korzysta z Twoich kont i urządzeń bez Twojej wiedzy. Silne hasło to Twój główny oręż w walce z internetowymi włamywaczami, dlatego powinno być ono solidne, niepowtarzalne i trudne do zgadnięcia. Uruchomienie weryfikacji dwuetapowej pozwoli Ci się upewnić, że nikt niepowołany nie loguje się do Twoich usług. Nie bez powodu aktualnie jest ona uważana za jedną z najlepszych metod walki z hakerami.

3. Szyfruj dane

Jest to podpunkt szczególnie ważny dla tych, którzy przechowują swoje dane i informacje na swoich urządzeniach lub w chmurze. Szyfrowanie niesamowicie utrudnia (według wielu wręcz uniemożliwia) cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do Twoich danych, nawet jeśli uda im się uprzednio włamać do systemu. A jeśli przejmą zaszyfrowane dane, to i tak nie będą w stanie ich odczytać. Ostrożności nigdy za wiele!