Okna drewniane są cenione przez użytkowników, którzy poszukują trwałych, estetycznych i ekologicznych rozwiązań dla swoich domów.
Okna drewniane — za co je kochamy?
Okna drewniane często są postrzegane jako bardziej atrakcyjne wizualnie niż okna z PVC czy aluminium. Ciepłe okna drewniane sprawiają, że przestrzeń wydaje się przyjaźniejsza, bardziej klimatyczna. Drewno jest naturalnym materiałem, który dodaje ciepła i elegancji wnętrzom.
Produkcja okien drewnianych gwarantuje doskonałe właściwości izolacyjne, co przyczynia się do lepszej izolacji termicznej budynku. To może prowadzić do obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia. Okna z drewna sosnowego i nie tylko świetnie izolują ciepło, przeciwdziałają jego nadmiernej utracie. Przy tym jednocześnie nowoczesne okna drewniane mają dobrą izolację akustyczną, co jest ważne w miejscach o dużym natężeniu hałasu, takich jak duże miasta, bloki przy trasach o dużym natężeniu ruchu.
Dla coraz większej grupy osób znaczenie ma również fakt, że drewno jest materiałem odnawialnym i ekologicznym, pod warunkiem że pochodzi z odpowiedzialnych źródeł. Produkcja okien drewnianych ma mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu do produkcji okien z PVC.
Okna drewniane można także łatwo odnawiać i naprawiać. Mogą służyć więc przez wiele lat, poddawane jedynie konserwacji lub drobnym naprawom.
Dopasowanie okien drewnianych do różnych stylów budowlanych
Wiele osób po prostu kocha naturalną strukturę drewna i efekt wizualny, jaki gwarantuje ten materiał. Drewno jest łatwe do obróbki. Pozwala to na tworzenie okien o różnych kształtach i rozmiarach. Użytkownicy mogą wybierać spośród wielu rodzajów drewna i wykończeń, co umożliwia dostosowanie okien do indywidualnych potrzeb i preferencji estetycznych.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że okno drewniane pasuje nie tylko do klasycznych, tradycyjnych projektów, ale coraz częściej sprawdza się także w bardzo nowoczesnej, minimalistycznej, surowej wręcz architekturze. W produkcji stolarki okiennej opartej o modele drewniane coraz częściej pojawiają się linie nie tylko stricte rustykalne, ale również bardziej nowoczesne i minimalistyczne wzornictwo, które świetnie współgra z najnowszymi trendami architektonicznymi.
Okna drewniane produkowane z ręcznym szlifowaniem i lakierowaniem
Do wyboru dzisiaj mamy okna z różnych gatunków drewna, istotny jest jednak nie tylko sam rodzaj zastosowanego materiału, lecz także jego obróbka. Nowoczesna technologia w wykończeniu okna pozwala uzyskać prostą, bardzo elegancką formę nadającą lekkości budynkowi i samemu wnętrzu. Bardzo cennym rozwiązaniem jest nie tylko szczegółowa kontrola procesu produkcji na każdym jego etapie, lecz także ręczna precyzja szlifowania i lakierowania. Producentom stawiającym na tego typu rozwiązania produkcyjne udaje się uzyskać wyjątkowo naturalny wygląd okien, spełniający wymagania klientów, którzy poszukują okien o niepowtarzalnym charakterze.
Co wziąć pod uwagę, wybierając drewniane okna?
Właściwie konserwowane okna drewniane mogą służyć przez wiele lat. Drewno jest materiałem trwałym, który odpowiednio zabezpieczony (np. lakierem czy impregnatem) jest odporny na warunki atmosferyczne. Dokonując wyboru okien, warto postawić na modele o znakomitych parametrach użytkowych i wysokiej trwałości. Ciekawa konstrukcja, design, wpasowanie w nowoczesne trendy — to wszystko ma oczywiście także znaczenie. Warto jednak spojrzeć przede wszystkim na niski współczynnik przenikania ciepła, który jest podstawowym parametrem określającym poziom izolacji cieplnej okien i ich energooszczędności.