5/5 - (1 vote)

Każdy dąży do tego, aby zapewnić swoim roślinom właściwie warunki do wzrostu. To dlatego stosowane są różnego rodzaju odżywki i nawozy. Tak samo ważne jest regularne spulchnianie. Jednak liczy się także odpowiednie podłoże, które musi zostać przystosowane do potrzeb roślin. Wśród dostępnych opcji jest humus. Co to jest? Jakie ma właściwości? Oto niezbędne wskazówki dla osób, które mają wątpliwość czy humus będzie dla nich dobrym rozwiązaniem.

Humus – co to jest?

Humus składa się ze szczątków roślinnych, a także zwierzęcych. Jest to ogólnie materia organiczna, która jest elementem gleby. Owe szczątki są w różnej fazie rozkładu. Patrząc jednak na humus nikt jednak tego nie widzi, ponieważ są to mikroskopijne składniki. Ich wielkość jest niedostrzegalna dla ludzkiego oka. Humus można znaleźć na ogół na samym wierzchu gleby. Nazywany także próchnicą, ma charakterystyczny czarny lub ciemnobrązowy kolor. Im jest on ciemniejszy, tym zawartość węgla organicznego w glebie jest większa. Sam humus w glebie może rozkładać się nawet przez kilkaset lat!

W branży ogrodniczej na ogół tylko profesjonaliści używają określenia humus. Na ogół bowiem ta forma gleby nazywana jest…ziemią ogrodową. Decydując się na jej zakup pod rośliny i trawniki, należy upewnić się, że ma się do czynienia z dobrej jakości produktem do zastosowania.

Dlaczego obecność humusu jest tak ważna?

Dla niektórych zaskoczeniem może być to, że ktoś do swojego ogrodu kupuje ziemię ogrodową. W końcu w ogrodzie jakaś ziemia jest. To dlaczego by jej nie wykorzystać? Humus odpowiada za utrzymanie żyzności w glebie. Jego brak może spowodować spowolnienie tempa wzrostu roślin. Całkiem możliwe, że w miejscu, gdzie brakuje próchniczej warstwy, w ogóle nie wyrośnie żadna roślina lub nawet trawnik. Humus ma ogromny wpływ na prawidłową wegetację roślin. Ms on ogromny wpływ na to, jak gleba będzie się zachowywać i jakie warunki będzie mogła zapewnić drzewom, krzewom i pozostałym roślinom.

Właściwości humus

Humus odpowiedzialny jest w ogrodzie za:

  • poprawienie struktury podłoża;
  • utrzymanie prawidłowego poziomu pH w glebie;
  • zapewnienie większej stabilności dla ziemi;
  • utrzymanie prawidłowej wilgotności, dzięki czemu ziemia niekiedy jest w stanie zatrzymać do 5 razy więcej wody niż normalnie;
  • ochrona przed postępującą erozją.

Osoby, które mają problem w ogrodzie obserwując, że żadna roślina im nie rośnie powinny zastanowić się nad zawartością próchnicy. Może się bowiem okazać, że jest ona niewystarczająca, co powoduje wystąpienie niewłaściwych warunków do wegetacji roślin.

Zastosowanie humusu

Profesjonalni ogrodnicy są zgodni co do jednego – humus jest najbardziej przydatny na etapie zakładania ogrodu. Ten proces jest bardzo skomplikowany i zajmuje dużo czasu. Wśród elementów, których nie może zabraknąć, znajduje się humus, który odpowiedzialny jest także za utrzymanie prawidłowej fizjologii roślin. Zastosowanie tej żyznej ziemi ogrodowej już na pierwszym etapie, będzie miało ogromny wpływ na to, co w ogrodzie będzie działo się w latach późniejszych.

Humus polecany jest także dla tych osób, u których ziemia w ogrodzie musi zostać poddana regeneracji, np. gdy trawnik będzie zakładany od nowa lub do tej pory nie prezentował się w odpowiedni sposób. Ta ziemia ogrodowa uważana jest za uniwersalną, więc można tak naprawdę pomyśleć o tym, aby zastosować ją w każdym miejscu. Niezależnie od tego czy mowa o trawniku, rabacie z kwiatami, krzewami lub drzewami – humus będzie w stanie sprawdzić się wszędzie. Warto więc korzystać z jego właściwości.