4.9/5 - (7 votes)

Truskawki uważane są za rośliny łatwe w uprawie, o niewielkich wymaganiach pokarmowych. Ich nawożenie jest jednak zabiegiem koniecznym. Dostarczenie truskawkom odpowiednich składników pokarmowych wpływa nie tylko na wysokość plonu, ale również na smak i wygląd owoców.

Kilka słów o uprawie truskawek

Truskawki są w naszym kraju wyjątkowo popularnymi owocami. Sezon na te rośliny najczęściej rozpoczyna się w maju i może trwać nawet do jesieni. Truskawki mogą dorastać do 45 cm wysokości. Uprawia się je zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Odpowiednia pielęgnacja tych roślin ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu. Wiosną niezbędne jest odchwaszczanie truskawek, ale również ich nawożenie.

Wiosenne nawożenie truskawek

Nawożenie powinno być dostosowane do rzeczywistych potrzeb truskawek. Jeśli dopiero zakładamy plantację, dobrym rozwiązaniem jest analiza gleby, na podstawie której ustala się rodzaj i dawkę nawozu. W przypadku truskawek, które owocowały już w poprzednim sezonie, nawożenie powinno być mniej intensywne. Do nawożenia truskawek niezbędny jest azot, a na glebach ubogich siarczan potasu. Przed założeniem plantacji truskawek najczęściej jako nawóz stosuje się obornik.

Kiedy nawozić truskawki?

Wiosenne nawożenie truskawek można przeprowadzić od marca do maja. Koniec marca jest pierwszym możliwym terminem. Wówczas usuwamy również zaschnięte liście roślin. Zasilanie truskawek powinno się poprzedzić spulchnieniem ziemi. Młode rośliny, które zasadzone zostały w ziemi z kompostem, nie wymagają nawożenia mineralnego. Zabieg jest jednak niezbędny, kiedy sadzonki wydają się osłabione. Warto pamiętać o tym, że truskawki powinno się nawozić również latem, po zakończeniu zbiorów owoców.

Nawożenie truskawek – jakie preparaty wybrać?

Do zasilania truskawek warto zaopatrzyć się w wieloskładnikowe nawozy, dostępne w sklepach ogrodniczych i online. Można je aplikować na dwa sposoby – jednorazowo wiosną lub w dwóch dawkach – wiosną i zaraz po zbiorze owoców. Idealnym rozwiązaniem są preparaty dedykowane konkretnie tym roślinom jagodowym. Nawóz do truskawek, poza podstawową formułą NPK (azot, fosfor, potas), powinien zawierać w swoim składzie dodatkowo inne makro- i mikroskładniki. Dobrze, jeśli w jego składzie znajdzie się magnez, siarka, bor, wapń, miedź, żelazo, mangan i cynk. Warte uwagi są trzy preparaty. Pierwszym z nich jest Florovit nawóz do truskawek i krzewów owocowych (https://florovit.pl/hobby/produkty/florovit-nawoz-do-truskawek-i-krzewow-owocowych). W swoim składzie zawiera substancje pokarmowe w odpowiednich proporcjach dla wspomnianych roślin. Co ważne, może być stosowany do wszystkich rodzajów gleby, zarówno w nawożeniu przed posadzeniem, jak i do dokarmiania roślin już rosnących. Drugi produkt idealny do nawożenia truskawek to FruktoVit PLUS nawóz do truskawek, malin i innych owoców (https://florovit.pl/hobby/produkty/fruktovit-plus-nawoz-do-truskawek-malin-i-innych-owocow). To wieloskładnikowy preparat przeznaczony do pogłównego dokarmiania truskawek na wszystkich rodzajach gleb. Do nawożenia truskawek na glebach o małej zawartości próchnicy sprawdzi się Florovit Pro Natura BIOnawóz do truskawek, malin i jeżyn (https://florovit.pl/hobby/produkty/bionawoz-do-truskawek-malin-i-jezyn). To preparat organiczno-mineralny w formie granulek. Dostarcza niezbędne do odpowiedniego wzrostu i plonowania roślin składniki pokarmowe równocześnie użyźniając glebę.