Wnętrze z cegłą: 3 wskazówki aranżacyjne

0
83
4/5 - (1 vote)

Marzysz o wystroju, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością? Wykorzystaj starą cegłę – materiał wyjątkowy pod kątem wizualnym i praktycznym. Przekonaj się, jak ciekawie i poprawnie wkomponować ją do swojego wnętrza!

Cegła na ścianie a wielkość wnętrza

Wprowadzenie cegieł do wnętrza nie zawsze jest kwestią prostą czy też oczywistą. Osobiste upodobania właściciela powinny być skonfrontowane z racjonalną oceną wielkości aranżowanej przestrzeni. Wszystko dlatego, że stara cegła posiada surowy wydźwięk, a to obliguje do tego, by postępować z nią ostrożnie. W przestronnych i jasnych wnętrzach spokojnie można ją zastosować na jednej lub kilku ścianach. Z kolei w małych i słabo doświetlonych pomieszczeniach lepiej jest postawić na ceglane akcenty, takie jak obłożenie fragmentu ściany, kominka bądź wyspy kuchennej. W ten sposób wnętrze zyska na wyrazistości, nie tracąc przy tym na przestronności.

Stara cegła a styl aranżacyjny

Najpopularniejsze wnętrza z udziałem starej cegły to te utrzymane w stylu rustykalnym, industrialnym, loftowym oraz skandynawskim. W otoczeniu elementów charakterystycznych dla wszystkich tych nurtów – przede wszystkim materiałów naturalnych – cegła odnajduje się bezbłędnie! Nie oznacza to jednak, że surowiec ten zarezerwowany jest wyłącznie dla powyższych kierunków wnętrzarskich. Liczne realizacje potwierdzają, że cegłę dekoracyjną warto uwzględnić w projektach nowoczesnych, eklektycznych, minimalistycznych czy glamour. I choć wymaga to wyczucia smaku, a przede wszystkim znajomości projektowania wnętrz, to zdecydowanie warto zgłębić temat. W grę wchodzi wyjątkowy efekt, który przyciągnie uwagę i nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Płytki ze starej cegły a opcje ułożenia

Wybierając konkretną serię cegieł na ścianę, decydujesz o ich kształcie, kolorze i strukturze. W tym momencie może Ci się wydawać, że jedyną rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, jest zakup chemii montażowej (gruntu, kleju czy fugi), ale to nieprawda. Pozostaje jeszcze kwestia ułożenia cegiełek na ścianie. Możesz rozważyć wiązanie wozówkowe, które jest najczęściej wybieranym rodzajem wiązania, albo postawić na zupełnie nietypowy sposób ułożenia cegieł. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić – typ wiązania odgrywa kluczową rolę w kompozycji, determinując harmonię i spójność z resztą wnętrza.