Co można posadzić na przydomowej oczyszczalni ścieków?

0
60
5/5 - (1 vote)

Systemy przydomowych oczyszczalni ścieków okazały się prawdziwym wybawieniem dla osób zamieszkujących tereny niepodłączone do zbiorczego systemu kanalizacyjnego. Po pierwsze dlatego, że ten system odbiorów ścieków bytowo – komunalnych nie wiąże się z uciążliwymi, przykrymi zapachami, po drugie nie wiąże się z częstą koniecznością opróżniania zbiornika, po trzecie jest systemem ekonomicznym (poniesiony nakład finansowy szybko się zwraca) i ekologicznym (skuteczność oczyszczania ścieków w prawidłowo zainstalowanej i eksploatowanej oczyszczalni wynosi ponad 90%). Choć to rozwiązanie ma wiele zalet, z jego instalacją i użytkowaniem związanych jest kilka ograniczeń, które sprawiają, że nie każdy może z niego skorzystać.

Ograniczenia związane z przydomową oczyszczalnią ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Łódź wymagają odpowiedniej powierzchni działki (miejsce na zbiornik wraz systemem rozsączającym) oraz wymagają odpowiedniego rodzaju gleby (gleba przepuszczalna). Wielkość zbiornika musi być dostosowana do ilości mieszkańców domu, powinny do niego trafiać ścieki bytowo-komunalne pozbawione silnych środków chemicznych,   nierozkładalnych substancji, resztek pokarmowych itp. Na obszarze, gdzie zainstalowana jest oczyszczalnia nie można posadzić drzew oraz krzewów, posiadających dużych systemów korzeniowych. Poziemne części roślin mogą spowodować uszkodzenie zbiornika i drenażu, co dla użytkownika oznacza szereg kosztownych problemów.

Jak zagospodarować teren z przydomową oczyszczalnią ścieków?

Tam, gdzie położony jest drenaż, gdzie są włazy i wystają kominki wentylacyjne, można posadzić  rośliny z płytkim systemem korzeniowym takie jak niskie krzewy, byliny i trawy (istotna jest grubość warstwy ziemi przykrywająca instalację). Rośliny powinny być dobrane do rodzaju gleby – specjaliści od przydomowych oczyszczalni zalecają, aby tam, gdzie ziemia jest gliniasta kompozycję roślinną stworzyć z berberysów, tawuł, pigwowców, funkii, liliowców, peonii. Tam, gdzie w glebie dominuje piasek bardzo dobrze sprawdzi się lawenda, jukki, różnego rodzaju trawy, rośliny jednoroczne. Niektórzy właściciele  oczyszczalni wykorzystują teren z przydomową oczyszczalnią ścieków Łódź na uprawę warzyw – pomysł dobry, ale tylko do momentu, w którym nie nastąpi żadna awaria systemu.

Teren, gdzie zainstalowana oczyszczalnia można w ciekawy sposób zaaranżować i zasłonić wszystkie jej elementy, które wpływają na estetykę przestrzeni – może to być piękny trawnik, a może być kwietna rabata. Przy aranżacji warto pamiętać o tym, by zachować łatwy dostęp do włazów i kominków – zbiornik od czasu do czasu wymaga opróżnienia, a system drenażowy oczyszczenia.