Choć mrówki zasadniczo należą do pożytecznych owadów, ich liczna obecność w domu czy na tarasie z pewnością nie jest pożądana. Mrówki mogą uszkadzać rośliny czy też powodować bolesne ugryzienia. Zauważyłeś, że insekty zamieszkały w pojemnikach z Twoimi roślinami? Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z doniczek na tarasie.
Dlaczego mrówki zamieszkują donice na tarasie?
Mrówki są pospolitymi mieszkańcami ogrodów. Zdarza się jednak, że spotkać można je nie tylko na rabatach czy trawniku, ale również na tarasach. Doniczki ustawione na tarasach często zapewniają mrówkom dogodne warunki do bytowania. Owady zazwyczaj zamieszkują pojemniki z wilgotnym podłożem, zwłaszcza ustawione na zacienionych tarasach. Mrówki mogą znaleźć tam bezpieczne miejsce do gniazdowania, w którym nie będą narażone na ataki ze strony naturalnych wrogów ani oddziaływanie niekorzystnych czynników środowiskowych.
Dodatkowo mrówki bytujące w doniczkach mają łatwy dostęp do atrakcyjnego pokarmu, który stanowi dla nich nektar kwiatowy czy spadź wydzielana przez mszyce. Na tarasy niejednokrotnie przyciągają owady także pozostawione tam resztki pokarmu.
Mrówki zamieszkujące doniczki mogą niszczyć pąki kwiatowe i korzenie roślin. Ich obecność w donicach czasami prowadzi do zmian struktury podłoża i zmniejszenia stabilności roślin. Co więcej, mrówki z tarasu mogą łatwo przemieścić się do domu lub na meble wypoczynkowe, stwarzając zagrożenie dla domowników i osób wypoczywających na świeżym powietrzu. Z pewnością należy więc podjąć odpowiednie kroki, by wyeliminować je z tarasu.
Jak odstraszyć mrówki z doniczek?
Aby pozbyć się mrówek z doniczek na tarasie, nie trzeba wcale sięgać po silne środki owadobójcze. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnych metod odstraszających owady.
Walkę z mrówkami na tarasie najlepiej rozpocząć od modyfikacji warunków panujących w doniczkach. Pomocne bywa przesuszenie podłoża — niedobór wody może ograniczyć rozwój owadów i sprawić, że zmienią miejsce bytowania. Warto więc na jakiś czas zmniejszyć częstotliwość podlewania roślin. Jeśli część tarasu jest silnie nasłoneczniona, można przestawić tam doniczki zamieszkiwane przez mrówki — owady nie tolerują ekstremalnych temperatur.
Przesuszenie podłoża lub ustawienie doniczek w pełnym słońcu bywa jednak niekorzystne dla niektórych roślin uprawianych na tarasie. W takich przypadkach lepiej wypróbować inne metody walki z mrówkami. Owady te na ogół unikają silnych zapachów. Aby je odstraszyć, można więc użyć przyprawy, takich jak np. cynamon. Dobrym pomysłem może być także wysypanie w doniczkach fusów po kawie, ziemi okrzemkowej lub rozłożenie skórek owoców cytrusowych. By skłonić mrówki do wyprowadzki z donic, warto również użyć sody oczyszczonej bądź proszku do pieczenia.
W sklepach znaleźć można ponadto gotowe, ekologiczne preparaty na mrówki — na bazie ziół, olejków eterycznych i innych naturalnych substancji. By w przyszłości uniknąć inwazji mrówek na tarasie, warto wokół domu posadzić rośliny odstraszające te owady, np. lawendę, tymianek, wrotycz, miętę.
Jakie doniczki wybrać, by ograniczyć bytowanie mrówek na tarasie?
Jeśli chcesz uniknąć problemów z mrówkami na tarasie, musisz zadbać także o odpowiednie pojemniki na rośliny. Donice na taras powinny posiadać otwory odpływowe, które zapobiegną zaleganiu wody w podłożu. Dodatkowo doniczki powinny być lekko uniesione od ziemi. Najlepiej, aby posiadały gładkie ścianki. Dzięki temu mrówki będą miały trudności we wchodzeniu do pojemników.