Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnego warzywnika. Jest to w dzisiejszych czasach niezwykle ekologiczne, zdrowe i ekonomiczne rozwiązanie. Pierwszym krokiem do własnej plantacji jest zasadzenie kabaczków. Przyjrzyjmy się prostym w uprawie warzywom z bliska.
Najważniejsze informacje o kabaczkach
Kabaczek jest odmianą dyni. Cechą charakterystyczną warzywa jest niezwykle delikatny smak, jak również ogromne bogactwo witamin. Przede wszystkim warzywo dostarcza nam fosforu, żelaza, magnezu, jak również innych, wartościowych składników mineralnych. Jest więc rekomendowane do spożycia przez dietetyków. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że kabaczki cechują się bardzo niską kalorycznością. W praktyce oznacza to, że mogą być spożywane przez osoby będące na diecie redukcyjnej.
Bardzo wiele osób zastanawia się, czy kabaczek, to to samo co cukinia? Odpowiedź jest dwuznaczna- i tak, i nie. Kabaczek od cukinii różni się długością owocu, jak również pokrojem rośliny. Należy jasno zaznaczyć, że kabaczek ma krótsze owoce oraz dłuższe pędy. Cukinia ma dłuższe owoce i krótsze pędy. W związku z tym, pomimo tego że kabaczki są niezwykle podobne do cukinii, należy je rozróżnić i nie mylić z pokrewnymi warzywami.
Uprawa i pielęgnacja kabaczków
Na samym początku należy zaznaczyć, że uprawa kabaczka nie należy do skomplikowanych i trudnych. W praktyce oznacza to, że świeże, aromatyczne plony z własnego ogródka nie wymagają wielu, różnorodnych zadań. Są jednymi z podstawowych warzyw zalecanych na początku uprawy.
Podstawowym wymogiem jest zapewnienie odpowiedniego miejsca w ogródku. Kabaczki powinny być właściwie osłonięte od wiatru, nasłonecznione, a także bogate w żyzną glebę. Co do właściwej pielęgnacji, kabaczki nie mają specjalnych wymagań. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Bardzo duże znacznie ma także stałe, regularne odchwaszczanie. To wszystko, by móc cieszyć się obfitymi plonami, które zachwycą nas swoim smakiem.
Różne odmiany kabaczków
Oprócz tego, że kabaczki doskonale smakują, dodatkowo, w zależności od odmiany, różnią się od siebie kształtami oraz kolorami. W praktyce oznacza to, że mogą stać się naprawdę atrakcyjnymi ozdobami każdego ogrodu warzywnego.
Jedną z najbardziej popularnych odmian jest kabaczek Lungo Bianco kremowy. Jest to bardzo popularna odmiana o owocach z jasnokremowym miąższem. Cechą charakterystyczną jest duża zawartość witaminy C. Co ważne, odmiana nie kumuluje w sobie metali ciężkich. Żeby móc cieszyć się obfitymi plonami, uprawa wymaga żyznej gleby, dobrze nasłonecznionego stanowiska, a także regularnego, obfitego podlewania. Inną, popularną nazwą, jest dynia zwyczajna.
Kolejną ciekawą odmianą jest dynia zwyczajna złota Cepelin. Cechą charakterystyczną odmiany są cylindryczne, wydłużone owoce. Odmiana cechuje się także jasnoseledynową skórką. Takie kabaczki stanowią doskonały dodatek do kuchni wegetariańskiej oraz dietetycznej. Uprawa nie jest bardzo wymagająca. Przede wszystkim należy zadbać o żyzną, urodzajną glebę. Co więcej, kabaczki będą doskonale rosnąć na odpowiednio nasłonecznionym stanowisku. Warto wiedzieć, że jest to średniowieczna odmiana, która początkowo wyrasta w formie krzaczastych pędów. W następnej fazie rozprzestrzenia się po ziemi, osiągając długość do 1,5 metra. Na samym początku owoce posiadają jasnoseledynowy kolor. W późniejszym etapie wzrostu owoce zmieniają swoją barwę na piękną, intensywną żółć. Jeden kabaczek takiej odmiany waży od 2 do 4 kg.
Chcesz rozpocząć prowadzenie własnego, przydomowego ogródka? Nie masz doświadczenia i obawiasz się o efekty końcowe? Jeśli tak, z całą pewnością warto postawić na kabaczki. To pierwszy, najprostszy krok, by móc cieszyć się własnymi plonami na talerzu, bez chemii, polepszaczy smaku, jak również konserwantów spożywczych.