Marchew w ogrodzie warzywnym – porady dla początkujących ogrodników

0
476
A bunch of fresh carrots AI generated image
5/5 - (1 vote)

Marchew jest jednym z najpopularniejszych, najzdrowszych i najsmaczniejszych warzyw. Choć możemy ją kupić przez okrągły rok w sklepach spożywczych, zdecydowanie bardziej wartościowa będzie taka, którą wyhodujemy we własnym ogrodzie. Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem nasion marchwi?

Marchew – podstawowe informacje

Marchew to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny selerowatych. W Polsce uprawiana jest jako warzywo. Jej bliskimi krewnymi są pasternak, dzięgiel, okrzyn, kminek czy kolendra. Marchew w naturalnych warunkach rośnie na wszystkich kontynentach, a szczególnie licznie w Europie i Azji. Częścią nadziemną rośliny są mocno rozgałęzione łodygi, które w sprzyjających warunkach mogą osiągnąć nawet do metra wysokości. Liście marchwi są skrętoległe, 2 i 3-krotnie pierzaste. Częścią podziemną jest jadalny, wrzecionowaty korzeń, który może przybierać różne kolory: pomarańczowy, żółty, purpurowy, a u marchwi dziko rosnących – nawet biały lub kremowy. Drobne kwiaty zebrane są w baldachy złożone. Mają one barwę białą, różową lub żółtawą (kwitnie w drugim roku po posadzeniu, od czerwca do jesieni). Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na 2 rozłupki. Marchew jest rośliną miododajną. Jej korzeń zawiera wiele cennych substancji odżywczych – między innymi karotenoidy, witaminę C, witaminy z grupy B, miedź, fosfor, żelazo czy wapń. Warzywo to można spożywać na surowo lub poddawać obróbce termicznej. Jest znakomitym dodatkiem do surówek i sałatek, sosów, farszów. Produkuje się z niej dżemy. Może nawet służyć do wypieków (popularne ciasto marchewkowe).

Uprawa marchwi w polskim ogrodzie warzywnym

Marchew należy sadzić na stanowiskach nasłonecznionych (dzięki temu korzenie będą charakteryzowały się wysoką zawartością karotenoidów, będą słodkie i smaczne) i przewiewnych (zmniejszymy w ten sposób ryzyko rozwoju chorób). Nie należy sadzić jej w towarzystwie, ani też na stanowiskach, gdzie w poprzednich latach rosły inne rośliny zaliczane do rodziny selerowatych.

Nasiona marchwi można wysiewać bezpośrednio do gruntu w terminie od końca marca do czerwca. Najlepiej umieszczać je na głębokości około 2 centymetrów. Odpowiednia dla tego warzywa gleba jest przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, lekka, o małej zawartości azotu, umiarkowanie wilgotna, o pH od 6 do 6.5.

Pamiętajmy, że marchew można sadzić dopiero w drugim roku po oborniku. Nie lubi ona również gleby świeżo wapnowanej.

Dobrym przedplonem dla marchwi będą takie rośliny na kalafior, kapusta głowiasta (zarówno biała, jak i czerwona), dynia, ogórek, rzodkiew, bób, fasola czy kukurydza cukrowa. Marchew warto jest sadzić w towarzystwie kopru ogrodowego i cebuli.

Marchew jest warzywem nadającym się do długiego przechowywania.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje to warzywo?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku marchwi jest podlewanie. Należy podlewać ją takimi ilościami wody, żeby gleba, w której rośnie była cały czas umiarkowanie wilgotna, ale nie podmokła. Marchew ma duże zapotrzebowanie na potas, dlatego musimy pamiętać o jej nawożeniu. We wczesnej fazie wzrostu ważne jest też odchwaszczanie.

Kupujemy najlepsze nasiona marchwi

Ekologiczne nasiona marchwi kupimy w większości sklepów ogrodniczych. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą nasiona pochodzące z oferty polskich, sprawdzonych producentów takich jak W.Legutko. Przed użyciem dobrze przyjrzyjmy się opakowaniu nasion. Nie może być ono zamoczone, uszkodzone lub wyblakłe. Powinno być dobrze opisane i zawierać aktualny termin przydatności.