Ogród to świetne miejsce na relaks i odpoczynek po trudnym dniu w pracy. W naszej strefie klimatycznej można w nim jednak komfortowo przebywać jedynie w okresie sprzyjających temperatur. Szczególnie zimą jest to utrudnione z powodu sporych mrozów. Wtedy można skorzystać z innego miejsca, które tylko w teorii jest częścią domu. Mowa tu o ogrodzie zimowym. Czym on jest i jak go stworzyć?
Czym jest ogród zimowy?
Ogród zimowy to specjalnie przygotowana budowla, która znajduje się przy domu lub na terenie jego działki. W środku znajdują się najczęściej różnego rodzaju rośliny, ale całość jest ocieplona i odpowiednio zaizolowana. Dzięki temu można spędzać tam czas nawet zimą, skąd jego nazwa.
Ogrody zimowe najczęściej charakteryzują się wysokim poziomem przeszklenia. Dzięki temu trafia do nich dużo światła. Pozwala to na skutecznie docieplenie, co zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie. Ogrody zimowe niekonieczne są też miejscami, w których sadzi się rośliny. Wszystko przez zmieniające się trendy.
Coraz częściej ogród zimowy to dobudówka do domu powiększająca jego powierzchnię. Urządzane są w nim jadalnie, czy też kąciki do spędzania wolnego czasu. Jednocześnie taki ogród wpuszcza wiele światła, a także ociepla wnętrze domu, dzięki promieniom słonecznym.
Jakie formalności są związane z budową ogrodu zimowego?
W określonych warunkach budowa ogrodu zimowego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to sytuacji, w których jego powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Dodatkowo na terenie działki nie mogą znajdować się więcej niż dwa parterowe budynki gospodarcze, wiaty, altany lub ogrody zimowe na 500 metrów kwadratowych.
Budowę ogrodu zimowego należy jednak zgłosić. Trzeba zrobić to w starostwie powiatowym, przedstawiając dokumenty, takie jak szkice lub plany obiektu. Dodatkowo urząd może wymagać przedstawiania prawa do dysponowania nieruchomością, na której ma być on postawiony. Mimo formalności, warto się zdecydować, by móc cieszyć się bliskością natury również zimą.