5/5 - (2 votes)

Planujesz rozsadę roślin? Wybór odpowiednich doniczek produkcyjnych to jedna z kluczowych kwestii, która wpływa na rozsadzanie i przesadzanie roślin, a także na ich późniejsze kiełkowanie z nasion. W artykule podpowiadamy, na jakie doniczki do rozsady się zdecydować.

Co potrzebne do rozsady? Czyli niezbędnik każdego udanego sadzenia 

  • wysokiej jakości nasiona, 
  • doniczki produkcyjne, 
  • ziemia,  
  • źródło światła oraz ciepła. 

Doniczka do rozsad – na jaką wielkość się zdecydować?  

Wybór rozmiaru doniczki na rozsady zależy od posiadanej przez Ciebie przestrzeni produkcyjnej. Małe wielodoniczki świetnie sprawdzą się w przypadku uprawy niewielkich roślinek. To np. świetny wybór w przypadku sadzenia ziół. Większe donice produkcyjne stosowane są podczas sadzenia większych roślin, takich jak kwiaty czy krzewy.  

Z jakiego materiału powinny być wykonane donice produkcyjne? 

Doniczka do rozsady powinna być wykonana z tworzywa w pełni bezpiecznego dla roślin, którego główną cechą jest również trwałość. Powszechnym wyborem są doniczki plastikowe, ponieważ świetnie sprawdzają się przy wysiewie nasion, zbiorze sadzonek czy podczas ich ukorzeniania. Plastikowa doniczka na rozsady to nic złego, jednak w ogrodnictwie coraz bardziej doceniamy ekologiczne rozwiązania. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne alternatywy – takie jak doniczka do rozsady kokosowa czy doniczki produkcyjne wykonane z biodegradowalnego torfu. Co więcej – ekologiczne doniczki pozwalają na zasadzenie roślinki bez późniejszej konieczności wyciągania jej z osłonki. Ponadto mają właściwości wzbogacające ziemię w dodatkowe, cenne wartości odżywcze. Zależy ci na transporcie już ukorzenionych drzewek? W takim razie postaw na model wykonany z bardzo wytrzymałego materiału, a tym samym miękkiego jak i elastycznego. Idealnym rozwiązanie może okazać się donica produkcyjna szkółkarska, która dzięki wytrzymałym ściankom, mocnej podstawie i otworami do odprowadzania nadmiaru wody, świetnie odnajduje się w transportowaniu roślin. 

Przeczytaj również:  Dlaczego pralka skacze po łazience?

W zależności od potrzeb zwróć również uwagę na grubość oraz giętkość materiału, z jakiego wykonana jest doniczka produkcyjna. 

Doniczka produkcyjna a jej kształt 

Największą popularnością, jeśli chodzi o kształt, cieszą się klasyczne doniczki produkcyjne okrągłe oraz modele kwadratowe, które wyróżniają się wygodą i poręcznością w stosowaniu. Wpływa na to możliwość ich ciasnego zestawiania, grupowania w rzędy i łatwego przenoszenia sadzonek. Pozwalają zaoszczędzić czas na ich organizowaniu oraz miejsce. Wybierając odpowiedni kształt, weź pod wagę ilość oraz potrzeby roślinek. Naturalnie – większe uprawy wymagają dużej ilości doniczek do rozsady. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zakup w większe palety, które składają się nawet z kilkunastu małych, połączonych ze sobą doniczek produkcyjnych. Dzięki nim rozsada sadzonek – zwłaszcza tych młodych i drobnych będzie o wiele łatwiejszym zadaniem.