5/5 - (1 vote)

Statystyczny Polak wymienia meble co 8 lat. Zwykle robimy to, gdy zauważymy pierwsze ślady zużycia lub chcemy odświeżyć wygląd wnętrza. Jednak stare meble mają w sobie niezaprzeczalny urok, dlatego czasem lepiej jest je odnowić niż oddawać do utylizacji. Co zrobić, żeby meble znowu wyglądały jak nowe?

Jak odrestaurować stare meble?

Istnieje wiele sposobów na odświeżenie wyglądu mebli. Jednak zanim przystąpisz do renowacji, sprawdź, jak bardzo uszkodzony jest dany mebel. Drobne ubytki łatwo możesz uzupełnić szpachlą do drewna lub woskiem, a rysy sprawnie ukryjesz przy użyciu dobrej farby do mebli. Niekiedy warto również ozdobić meble tapicerką. Dodatkowa warstwa materiału zasłoni przebarwienia i ślady użytkowania oraz będzie idealnie pasować do nowoczesnych wnętrz.

Większe uszkodzenia mogą spowodować, że mebel nie będzie nadawał się do renowacji. Jeśli została poważnie naruszona jego konstrukcja, lepiej oddaj go do profesjonalnej pracowni stolarskiej lub zdecyduj się na zakup nowego modelu.

Malowanie starych mebli krok po kroku

Najpopularniejszym sposobem na odnowienie mebli jest ich przemalowanie na zupełnie nowy kolor. Do tego celu użyj specjalnej farby, która nadaje się do pokrycia drewnianych, metalowych lub plastikowych powierzchni. W ten sposób możesz odnowić komodę, szafkę nocną, stół, krzesła czy wysłużone biurko. Sprawdź, jak odświeżyć wygląd mebli w 3 prostych krokach!

Krok 1. Przygotuj meble do renowacji

Przygotowanie powierzchni do renowacji jest bardzo ważne.

  • Rozkręć mebel i dokładnie sprawdź wszystkie elementy, łącznie ze śrubami i zawiasami.
  • Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych starannie wyczyścić każdą część przy użyciu wilgotnej ściereczki i odpowiednich detergentów.
  • Powierzchnię drewna łatwo możesz wyrównać za pomocą szlifierki lub papieru ściernego.
  • Gdy już uzyskasz idealnie równą i gładką powierzchnię, możesz przejść do malowania.

Krok 2. Wybierz dobrą farbę do mebli

Stare meble możesz pomalować na dowolnie wybrany przez siebie kolor, który będzie pasował do wystroju Twojego wnętrza. Wysłużone meble warto na przykład rozjaśnić. Obecnie dużą popularnością cieszą się farby do mebli Dulux, ponieważ można nimi wygodnie pokryć meble wykonane z różnych materiałów. W katalogu firmy znajdziesz produkty w wielu modnych wersjach kolorystycznych.

Dobra farba do mebli nie wymaga stosowania podkładu, szybko schnie i jest łatwa do czyszczenia. Jeśli wybierzesz farbę Dulux Szybka Odnowa Meble, do uzyskania optymalnego efektu wystarczą Ci dwie warstwy.

Na jaki kolor warto pomalować stare meble? Doskonały rezultat otrzymasz, jeśli zdecydujesz się na kolor biały, kremowy lub szaro-niebieski. Wspaniale prezentują się również meble w kolorze bladego różu, zieleni boho i oliwkowej zieleni. Nieoczywiste odcienie pięknie współgrają z nowoczesnym wystrojem wnętrz i dodają pomieszczeniom przytulności.

Krok 3. Malowanie starych mebli

Ostatnim etapem jest malowanie starych mebli. Do takiego zadania musisz się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zabezpiecz podłogę, ściany i pozostałe meble przed kontaktem z farbą oraz załóż odzież, którą możesz pobrudzić.

Do malowania mebli świetnie nadaje się wałek z gąbki tapicerskiej. Jeśli powierzchnia mebla nie jest idealnie gładka i zawiera wiele drobnych elementów dekoracyjnych, zaopatrz się również w mały pędzel do malowania detali.

Farbę Dulux Szybka Odnowa Meble przed każdym użyciem trzeba dobrze wymieszać. Po nałożeniu jej na wałek usuń nadmiar farby i pomaluj wszystkie elementy, z każdej strony. Jeśli chcesz uzyskać wyjątkowo intensywny kolor, zastosuj 3 warstwy. Pamiętaj, aby po nałożeniu każdej warstwy odczekać co najmniej godzinę przed nałożeniem kolejnej.

Zanim ponownie skręcisz mebel, daj mu czas na wyschnięcie. Prawidłowo nałożona farba do mebli stworzy na powierzchni zwartą powłokę, odporną na zarysowania i uderzenia. Tak odnowiony mebel posłuży Ci przez następnych kilka lat.