5/5 - (1 vote)

Wprawdzie o gustach się nie dyskutuje, ale trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że najpiękniejsza jest Marianna. Biały, elegancki grys marmurowy stanowi doskonałe kontrastowe tło dla soczystej zieleni, dla donic i innych elementów dekoracyjnych i architektury ogrodowej.  Ponieważ rozjaśnia przestrzeń i przyciąga wzrok, a przy tym daje nieograniczone możliwości dekoracji, kamień zdobi skalniaki, okala tarasy, wypełnia donice, obrzeża chodników i podjazdów. Białe i różnokolorowe kruszywa łamane (czarne, szare, różowe, pomarańczowe, zielone) to jednak niejedyne często kamienie spotykane w ogrodach.

Otoczaki w ogrodzie

To kamyki równie trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, i te spowodowane niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych co grysy. Tym, co je różni jest wygląd zewnętrzny – powstałe w wyniku kruszenia większych skał grysy posiadają ostre krawędzie i nieregularne kształty, natomiast poddawane działaniu wody otoczaki są okrągłe, wygładzone i miłe w dotyku. Ten rodzaj kamienia idealnie nadaje się do przestrzeni, w której przebywają dzieci i zwierzęta, do wypełniania i ozdabiania oczek wodnych. Dostępne są w szerokiej gamie frakcji i palecie barw – od bardzo jasnych (śnieżnobiały) po ciemne (zielone, bazaltowe).

Kora kamienna

W niektórych ogrodach pod wysokopiennymi i iglastymi drzewami leży wyjątkowa kora – nie wymaga impregnacji, nie gnije, nie roznosi jej wiatr. Kora kamienna powstała z gnejsu (skała metamorficzna) charakteryzuje się duża trwałością na czynniki atmosferyczne (szczególnie na wilgoć) i bardzo ciekawym wyglądem (pomimo ubogiej kolorystyki), do złudzenia przypominającym korę drewnianą. Odpowiedniej grubości warstwa kamienia, chroni glebę przed utratą wody, a rośliny przed chwastami i wymywaniem (na jej powierzchni nie tworzą się kałuże).

Kamień łupany

Nieszablonowe płyty o nieregularnych krawędziach i kształtach w ogrodach wykorzystywane są w ciekawy sposób – służą do budowy ścieżek ogrodowych, podjazdów i parkingów, a także do budowy kaskad w ogrodach, mostków, małej architektury ogrodowej.

Kamień ozdobny

Głaz ozdobny lub monolit to duża skała lub kamień ozdobny Łódź używany w aranżacji ogrodowej w celu dodania estetyki, struktury i charakteru przestrzeni zielonej. Może być stosowany samodzielnie jako punkt centralny w ogrodzie lub jako element w kompozycji skalnej, wodnej lub roślinnej, dodając wyrazistość, kontrast i naturalny urok otoczeniu. Mogą być częścią ogrodu skalnego lub elementem skupiającym uwagę i przełamującym monotonię ogrodu.

Jedni wolą trawnik od płotu do płotu, inni wolą przestrzeń wokół domu urozmaicić kamiennymi ozdobami. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, zatem trudno oszacować, które z nich jest lepsze. W tym wypadku istotne jest, co się komu podoba.